Gyakran ismétlődő kérdések

műanyag ablakok

Hogy építsünk be nyílászárót?

A legáltalánosabb megoldás, hogy a régi tokot kibontják az ablaknyílásból, majd új tokot építenek be. Ez „legtisztább” megoldás ablakcserére, s a legjobb hőszigetelés is így érhető el. Ennek a megoldásnak hátulütője, hogy jelentős kőművesmunkára is számítani kell, különösen a régi, gerébtokos ablakoknál. A másik megoldás az, hogy a régi tokot meghagyják, s abba szerelik be az új ablakot. Ilyenkor a régi ablakszárnyakat leemelik, a majd a régi tokot egy renovációs tokkal fedik le, s ebbe szerelik be az új nyílászárót. Ilyenkor sajnos az új nyílászáró kisebb lehet, mintha új tokot építenének be. Tökéletes légzárás sem valósítható meg, s előfordulhat az új ablak vetemedése is. Ezek tudatában tehát mindenképp a tokcserés megoldást javasoljuk, a régi tok meghagyását csak speciális esetekben tartjuk elfogadhatónak (pl. ha statikai problémák merülnek fel, vagy különleges vevő igény alapján).

Nyílászáró-javítás nyílászáró-csere?

A javítás akkor lehet megfontolandó, ha nem rendelkezik elég pénzzel ahhoz, hogy kicserélje ablakait, vagy valamiért csak ideiglenes megoldásban gondolkodik. Tehát mondhatni, hogy nyílászárócsere elsősorban pénzkérdés. De ha felújítás mellett dönt, akkor sem jár rosszul, mert mindenképpen javulni fog nyílászárói hőszigetelés, így energiát és ezáltal pénzt spórol meg. Ugyanakkor tudnia kell, hogy az igazán jó megoldás az ablakcsere, mert a régi, gerébtokos ablakok nagyon rossz szigetelők. Ráadásul jó szakembert találni sem könnyű, mert egy ablak minőségi felújítása elég munkaigényes és precíz feladat.

Hogyan történik a nyílászáró-beépítés tokcsere esetén?

Az előző ablak kibontása után az új nyílászárót az üres falnyílásba helyezik be. A keletkezett hézagot purhabbal töltök ki, de az új nyílászárót valójában tokrögzítő csavarok és módszeres kitámasztás erősíti a falhoz. A purhab hiváló hőszigetelő, s az ablak stabilitását is javítja.

Mire ügyeljünk nyílászáró beépítése előtt?

Az ablakok kiválasztásánál mindig kérdezzük meg a szakembert, aki segít eligazodni a típusok közti különbségekben. Érdemes tájékozódni arról, hogy az adott cég milyen feladatokat vállal a nyílászárók leszállításán és beszerelésén kívül: ingyenes- e a helyszíni felmérés, ingyenes-e az ablakok kiszállítása, milyenek a garanciális feltételek, stb. Nyílászárók cseréjénél ügyelni kell arra, hogy szakember végezze a felmérést. Már ebben a fázisban komoly hibákat lehet véteni, ha a méretek felvételénél hiba történik.

Mit kell tenni a beépítés után?

Mindig nézzük át a frissen beépített nyílászárót, hogy az teljesen hibátlan-e, minden nyitási pozíciót vizsgáljunk át, tekintsük meg a garancialevelet, hogy valóban az a nyílászáró szerepel-e rajta, amit mi rendeltünk.

Honnan lehet felismerni a nem hozzáértő ablakost?

A megrendelés létrejöttekor még nem tud pontos végösszeggel szolgálni, nem tud egyértelmű tájékoztatást adni arról, hogy mi tartozik bele ingyenesen az ablakcsere folyamatába, illetve nem világosak a garanciális feltételek sem.

Mi határozza meg az új nyílászárók árát?

Fontos tényező, hogy hány kamrás ablakprofilt választunk, milyen üvegezést, illetve tartozékokat rendelünk-e: redőnyt, párkányt, szegőlécet. Tudomásul kell venni, hogy a kőművesmunka általában nem tartozik az árba, sok nyílászárókkal foglalkozó cég egyáltalán nem vállal ilyet. A kiszállás díja, valamint a kibontott hulladék elszállításának díjai is cégenként különböznek.

Mit tartalmaz mindenképp a nyílászárók ára?

A teljes ablakszerkezetet, tokokat, az üvegezést, a vasalatot és a kilincseket mindenképpen. A kiegészítők: redőny, szúnyogháló nem tartozik az árba, a párkányok, a takarólécek ugyancsak pluszköltséget jelentenek a műanyag nyílászáró felett.

Miért van szükség kőművesmunkára nyílászárók cseréje esetén?

A gerébtokos ablakoknák csere során a burkolatok rendszerint megsérülnek, ennek helyreállítása pedig kőműves és festő munkáját igényli. Az ablakok beépítése, teljes használhatóságúvá tétele természetesen az ablakos cég dolga, de a kőművesmunkával a nyílászárókkal foglalkozó cégek legtöbbször nem foglalkoznak. ablakcsere

Miért lehetnek méretbeli különbségek a régi és az új nyílászárók között?

A régi ablakok esetében nem csak a beépítési mélység más, hanem a tokozat a fal kialakításához, valamint nagyobb beépítési mélységhez lett kialakítva. Az új, műanyag nyílászáró beszerelésekor tudni kell, hogy az nem fogja teljes egészében kitölteni a rendelkezésre álló teret, így a szakember azt általában a külső sík vonalába teszi, illetve toktoldókat alkalmaz.

A páráról és a penészedésről

A levegő párásodása mindennapi élettevékenységünk következménye. A pára kicsapódva jelent problémát: penészedéshez vezethet. A gyakori szellőztetés csökkenti a páratartalmat a lakásban, s ez azért igazán fontos, mert a műanyag nyílászárók nagyon jól szigetelnek, s szellőztetés nélkül elzárják a légcserét.

Nyílászárók árnyékolásáról

Amikor árnyékolástechnikában gondolkozunk, vegyük figyelembe, hogy érdmes a nyílászárók előtt megfogni a napfényt, mert különben az a lakásba bejutva felforrósítja azt. Éppen ezért a függönyök és rolók, amiket a nyílászáró mögött, a lakásban helyezünk el, sokkal kevésbé hatékonyak, mint amiket a nyílászáró előtt, vagyis a házon kívül szerelünk fel.

Műanyag nyílászárók hanggátlásáról

A műanyag nyílászárók üvezésének hanggátlása 32 dB körül van, de létezik akár 45 dB-es hanggátlási tényezővel rendelkező nyílászáró is.